Ktoré rúško mi pomôže?

Vzhľadom na aktuálnu situáciu Vám v prvom rade chceme poskytnúť cielené informácie týkajúce sa ochranných pomôcok, aby ste aj Vy poznali a chápali rozdiely medzi nimi a vedeli si tak vybrať správnu ochrannú pomôcku pre seba.

Bavlnené / textilné rúško

...je rúško z rôznych látok a s rôznymi vrstvami danej tkaniny, ktoré sa dnes nachádza v ponuke od rôznych firiem. Buď si ho šijú ľudia doma, alebo ho šijú firmy. Proti vírusom nemá žiaden účinok a pred nákazou Vás neochráni, ale chráni ľudí okolo Vás, pretože zachytáva kvapôčky, ktoré roznášajú nákazu.

Chirurgické rúško

...je rúško z polypropylénu, buď 2- alebo 3-vrstvové a teda jednorázové rúško, ktoré by sa po užívaní cca. 2-4 hod. malo vyhodiť a použiť nové. Samozrejme, čas použitia môže byť do určitej miery závislý na prostredí, v ktorom sa používa. Poskytuje dostatočnú ochranu pred vírusmi.

Respirátor / maska

Respirátor ponúka najvyššiu ochranu respiračného systému, ktorá sa určuje stupňom ochrany. Môže byť s ventilom, ale nemusí. Ventil uľahčuje dýchanie, avšak v prípade, ak má takýto respirátor nasadený bacilonosič, tak pri kašli môže toxikovať ovzdušie okolo neho, čo pri modeli bez ventilu nehrozí. Dýchanie cez neho je však z dôvodu absencie ventilu zhoršené.

Facebook