Alergia a ako jej pomôcť

Alergia a ako jej pomôcť

Alergie sú reakciou vášho tela na normálne neškodné látky. Príznaky alergie sa pohybujú od miernych až po život ohrozujúce. Liečba zahŕňa antihistaminiká, nazálne steroidy, lieky na astmu a imunoterapiu. Alergie sú reakciou vášho tela na cudzí proteín. Zvyčajne sú tieto proteíny (alergény) neškodné. Ak však máte alergiu na určitý proteín, obranný systém vášho tela (imunitný systém) nadmerne reaguje na jeho prítomnosť vo vašom tele.

Čo je alergická reakcia?

Alergická reakcia je spôsob, akým vaše telo reaguje na alergén. Ak máte alergiu, váš organizmus pri prvom stretnutí s konkrétnym alergénom zareaguje vytvorením imunoglobulínu E (IgE) a váš imunitný systém vytvára protilátky na tvorbu IgE. Protilátky IgE sa viažu na alergické bunky, ktoré žijú vo vašej koži, dýchacom trakte (dýchacích cestách) a sliznici v dutých orgánoch, ktoré sa navzájom spájajú od úst až po konečník (gastrointestinálny alebo GI trakt). Alergia môže postihnúť kohokoľvek. Je pravdepodobnejšie, že budete mať alebo vyviniete alergie, ak vaši biologickí rodičia majú alergie.
 

Symptómy a príčiny

Potravinové alergie sa vyvíjajú, keď vaše telo uvoľňuje špecifickú protilátku na konkrétne jedlo. Alergická reakcia sa objaví v priebehu niekoľkých minút po konzumácii jedla a príznaky môžu byť závažné. Symptómy môžu zahŕňať:

 

  •     Svrbenie po celom tele
  •     Svrbenie len v jednej určitej časti tela
  •     Nevoľnosť a zvracanie
  •     Opuch okolo úst, vrátane hrdla, jazyka alebo tváre.

Ak máte potravinovú alergiu sprostredkovanú IgE, príznaky môžu zahŕňať aj anafylaxiu. Môže sa prejaviť ako ktorýkoľvek z vyššie uvedených symptómov alebo ako kombinácia vyššie uvedených symptómov. Zvyčajne sa vyskytuje do 30 minút po požití potraviny, na ktorú ste alergický. U dospelých a detí sú najčastejšie potravinové alergie na mlieko, vajcia, pšenicu, sóju, arašidy, orechy a mäkkýše.
 

Inhalanty

Inhalačné alergie sú látky prenášané vzduchom, ktoré vdychujete, ktoré vás môžu ovplyvňovať počas celého roka (celoročné alergény) a sezónne alergény. Symptómy inhalačnej alergie zahŕňajú: výtok z nosa, upchatý nos, svrbenie nosa, kýchanie, svrbenie oči či slzenie oči. Ak máte astmu, inhalačné alergie môžu taktiež spustiť alebo zhoršiť vaše príznaky vrátane dýchavičnosti.
 

 

Medzi celoročné alergény patria:

  • Domáce zvieratá. Alergény domácich zvierat zahŕňajú určité bielkoviny v srsti zvierat, koži (srsť), moči a slinách.
  • Roztoče. Roztoče sú drobní, osem nohí príbuzní pavúkov. Sú príliš malé na to, aby ste ich videli očami. Žijú v prachu a vláknach domácich predmetov, ako sú vankúše, matrace, koberce a čalúnenie, plyšové hračky.
  • Šváby. Šváby sú červenohnedý hmyz. Bielkoviny v ich výkaloch, pľuvancoch, vajíčkach a odumretých častiach tela môžu spôsobiť alergické reakcie.
  • Plesne. Plesne sú drobné huby. Majú spóry, ktoré plávajú vo vzduchu, napr.: peľ.

Medzi sezónne alergie patria pele. Peľ sú mikro spóry stromov, trávy alebo buriny, ktoré sa javia ako jemný prach na povrchoch alebo plávajú vo vzduchu. Peľ stromov sa zvyčajne objavuje na jar, zatiaľ čo peľ burín sa zvyčajne objavuje na jeseň.​
 

Lieky

Niektoré lieky môžu spôsobiť alergickú reakciu. Lieky môžu byť bylinné, voľne predajné alebo na predpis. Bežné lieky, ktoré spôsobujú alergie sú antibiotiká, nesteroidné protizápalové lieky, Inzulín a chemoterapeutické lieky. Symptómy zahŕňajú: vyrážku, svrbenie, dýchavičnosť, opuch.

 

Jedy/bodavý hmyz

Bodavý hmyz môže vstreknúť jed, čo je toxická látka. Jed v bodnutí hmyzom môže spôsobiť alergickú reakciu. Najbežnejší bodavý hmyz, ktorý spôsobuje alergické reakcie sú včely, sršne a osy. Príznaky jedu sú v súlade s anafylaxiou. Môžu zahŕňať ťažké dýchanie, opuch tváre, úst alebo hrdla, ťažkosti s prehĺtaním, rýchly pulz, závraty a pokles krvného tlaku.

 

Ako sa diagnostikujú alergie?

Ak si myslíte, že máte alergie, nečakajte, kým vaše príznaky zmiznú. Ak vaše príznaky trvajú dlhšie ako týždeň alebo dva alebo majú tendenciu sa vracať v určitých obdobiach roka, dohodnite si stretnutie s alergológom.

 

Ako sa liečia alergie?

Vyhýbanie sa alergénom je dôležitým liečebným prístupom. Alergické reakcie to však často úplne nekončí. Voľne predajné lieky a lieky na alergiu na predpis sú tiež riešením na zvládnutie vašich alergií. Tieto môžu zahŕňať: Nosové spreje (tieto lieky sú veľmi účinné a bezpečné na každodenné používanie, ale ich naštartovanie môže trvať niekoľko dní až týždeň) a Lieky na astmu (inhalačné alebo perorálne a inhalačné steroidy).

 

Imunoterapia

Ošetrujúci lekár vám môže odporučiť imunoterapiu (injekcie proti alergii) a/alebo sublingválnu imunoterapiu (kvapky na alergiu), ak nemôžete zvládnuť príznaky alergie prostredníctvom voľnopredajných liekov a liekov na predpis a vyhýbania sa alergénom. Lekár vás vystaví malému množstvu alergénov a postupne počas niekoľkých mesiacov dávku zvyšuje. Postupná expozícia vytvára toleranciu voči alergénu.

 

Aká je najlepšia liečba alergií?

Nosové steroidné spreje sú vo všeobecnosti najúčinnejším liekom pre ľudí s príznakmi alergickej rinitídy. Antihistaminiká blokujú niektoré účinky histamínu a môžu ponúkať ďalšie výhody. Imunoterapia pomáha vytvárať toleranciu voči alergénom a môže zlepšiť mnohé symptómy súvisiace s expozíciou inhalačnej alergiiPamätajte, že vaše telo je jedinečné. To, čo voľnopredajné lieky alebo lieky na predpis fungujú pre jednu osobu, nemusí dobre fungovať pre vás. Pred použitím liekov sa odporúčame poradiť s lekárom. Môžu vám pomôcť odporučiť najlepšiu liečbu pre vás.

 

Ako môžem predchádzať alergiám?

Najlepší spôsob, ako predchádzať alergiám, je vyhýbať sa alergénom. Môžete tiež užívať antihistaminiká alebo iné lieky denne, ktoré vám pomôžu kontrolovať vaše príznaky a znížiť vašu alergickú reakciuAk máte alergiu na zvieratá, vyhnite sa hladkaniu, objímaniu alebo bozkávaniu zvierat. Nedovoľte ich vo vašej spálni alebo na vašom nábytku. Pravidelné vysávanie koberčekov, kobercov a iných povrchov pomáha odstraňovať prach, zvieraciu srsť, peľ a iné alergény. Pomôcť môžu aj vysoko účinné vzduchové filtre pevných častíc. Tieto čističky vzduchu odstraňujú vzdušné alergény z vášho prostredia.

 

Môžu deti z alergie vyrásť?

Áno, niektoré deti môžu z alergie vyrásť. Závisí to však od typu alergie a závažnosti alergie vášho dieťaťa.

 

Aký je rozdiel medzi prechladnutím a alergiou?

Prechladnutie je infekcia horných dýchacích ciest. Vírusy spôsobujú prechladnutieAlergie sú odpoveďou vášho imunitného systému na alergén. Vírusy nie sú alergény. Prechladnutie má mnoho rovnakých príznakov ako alergie. Patria sem kýchanie, nádcha, kašeľ a upchatý nos. Existujú však rozdiely medzi príznakmi prechladnutia a príznakmi alergieAk máte alergie, váš hlien je zvyčajne číry a vodnatý. Ak ste prechladnutí, váš hlien je vo všeobecnosti hustejší a sfarbený (žltý alebo zelený). Ak máte alergie, oči vás môžu svrbieť, slziť alebo sčervenať. Tieto príznaky sa zvyčajne nevyvíjajú, ak máte nádchuBez liečby môžu príznaky alergie trvať týždne alebo mesiace, kým už nebudete v blízkosti alergénu. Symptómy nachladnutia zvyčajne vymiznú asi po 10 dňoch. Alergie môžu byť neuveriteľne frustrujúce, ak neviete, čo spúšťa váš imunitný systém. Lekár však môže pomôcť poskytnúť úľavu. Môžu vykonať testy na presné určenie vašich alergií a predpísať lieky. Môžu vás tiež odkázať na špecialistov.

 

Súvisiace produkty
Liek sa používa na základe poznatkov uvedených v Materia Medica Homeopatica. Podporný homeopatický liek na liečbu…
8,09 €
6,89 €
Liek obsahuje liečivo loratadín, ktoré patrí do skupiny liekov nazývanej „antihistaminiká“. Liek zmierňuje príznaky…
8,39 €
7,19 €
Dietetická potravina na osobitné medicínske účely určená: určená pre diétny režim pri poruchách trávenia a…
15,32 €
Liek obsahuje liečivo loratadín, ktoré patrí do skupiny liekov nazývanej „antihistaminiká“. Liek zmierňuje príznaky…
7,39 €
6,29 €
Liek je dermálny (kožný) roztok, ktorý obsahuje liečivá oktenidíniumdichlorid a fenoxyetanol, ktoré majú antiseptické…
5,10 €
od4,86 €
STÉRIMAR® • na každodennú hygienu nosa • fyziologický roztok morskej vody na každodenné použitie. • využíva blahodarné…
17,84 €
15,19 €
Telový sprej proti prejavom kožných ochorení sprevádzaných šupinatením kože.
29,67 €
Zdravotnícka pomôcka, očné kvapky pri alergii - pri podráždení peľom, prachom a zvieracou srsťou. Izotonické očné…
11,31 €
od9,00 €
KOŽNÉ ALERGIE: • Edémy, žihľavka, dermografizmus (doplnok: Apis, Urtica urens). • Quinkeho edém. • Erytémy. • Alergické…
4,65 €
3,99 €
Liek obsahuje liečivo loratadín, ktoré patrí do skupiny liekov nazývanej „antihistaminiká“. Liek zmierňuje príznaky…
8,39 €
7,19 €
Liek je antialergikum a je určený na zmiernenie nosových a očných príznakov sezónnej a celoročnej alergickej nádchy a…
6,49 €
5,59 €
Prírodný nosový sprej na báze sezamového oleja, ktorý zvlhčuje a zjemňuje nosové priechody, znižuje svrbenie a…
8,49 €
7,29 €
• Respiračné alergie: astma, alergická rinitída, Quinckeho edém.
KOŽNÉ ALERGIE: • Edémy, žihľavka, dermografizmus (doplnok: Apis, Urtica urens). • Quinkeho edém. • Erytémy. • Alergické…
Liečivom lieku je cetirizín dihydrochlorid. Liek je proti alergii a je určený dospelým a deťom vo veku 6 rokov a…
6,79 €
5,79 €
Denný hydratačný krém pre citlivú pleť. Prípravok okamžite hydratuje a upokojuje podráždenú pokožku. Výživná a bohatá…
29,69 €
od22,65 €
- podporný prostriedok pri liečbe akútnych a chronických infekcií horných dýchacích ciest - uľahčuje vyčistenie…
- podporný prostriedok pri liečbe akútnych a chronických infekcií horných dýchacích ciest - uľahčuje vyčistenie…
Sterilný roztok bez konzervačných látok, ktorý:  zvlhčuje povrch oka pri syndróme suchého oka, stabilizuje slzný film,…
19,59 €
16,69 €
STÉRIMAR® • na každodennú hygienu nosa • fyziologický roztok morskej vody na každodenné použitie. • využíva blahodarné…
17,84 €
15,19 €
Liek patrí do skupiny liekov nazývaných antihistaminiká a antialergiká. Azelastín, liečivo lieku, je látka blokujúca H1…
8,29 €
7,09 €
KOŽNÉ ALERGIE: • Edémy, žihľavka, dermografizmus (doplnok: Apis, Urtica urens). • Quinkeho edém. • Erytémy. • Alergické…
4,65 €
3,99 €
- prípravok je určený na dennú hygienu nosa - uľahčuje vyčistenie nosových dutín, zbavuje ich hlienov a obnovuje…
9,68 €
8,29 €
Prírodný nosový sprej na báze sezamového oleja, ktorý zvlhčuje a zjemňuje nosové priechody, znižuje svrbenie a…
8,49 €
7,29 €
Tekutý zásyp na podráždenú pokožku s chladivým účinkom.
7,29 €
6,29 €
Liek je antialergikum a poskytuje úľavu pri ťažkostiach, ako je kýchanie, výtok a svrbenie nosa spojené s alergickou…
8,69 €
7,49 €
Liek sa používa na základe poznatkov uvedených v Materia Medica Homeopatica. Podporný homeopatický liek na liečbu…
8,09 €
6,89 €
• Respiračné alergie: astma, alergická rinitída, Quinckeho edém.
5,09 €
4,39 €
Zdravotnícka pomôcka, očné kvapky pri alergii - pri podráždení peľom, prachom a zvieracou srsťou. Izotonické očné…
11,31 €
od9,00 €
Nosový sprej s pantenolom a horčíkom  Zvlhčuje suchú nosovú sliznicu a chráni ju pred vysychaním.  Napomáha znižovať…
5,50 €
4,69 €
Telový sprej proti prejavom kožných ochorení sprevádzaných šupinatením kože.
29,67 €
Zdravotnícka pomôcka vo forme krému. Určená na použitie ako mechanická ochrana kože. Účinok sa dosiahne prostredníctvom…
21,65 €
20,59 €
Liečivom lieku je cetirizín dihydrochlorid. Liek je proti alergii a je určený dospelým a deťom vo veku 6 rokov a…
6,79 €
5,79 €
Krém na starostlivosť o suchú, svrbiacu a začervenanú pokožku. Obsahuje: upokojujúci licochalcon A dekandiol…
37,79 €
32,19 €
Očné kvapky na liečbu a prevenciu symptómov a príznakov alergických zápalov. Redukuje zápaly spojiviek vyvolané…
11,46 €
10,69 €
Liek obsahuje liečivo loratadín, ktoré patrí do skupiny liekov nazývanej „antihistaminiká“. Liek zmierňuje príznaky…
7,39 €
6,29 €
Pleťový krém, balenie s pumpičkou. Tvár, krk, očné okolie. Dospelí a deti. Pre reaktívnu, intolerantnú pleť a citlivú…
37,89 €
32,29 €
Očné kvapky, ktoré obsahujú tekutý extrakt Helichrysum Italicum. Kvapky sú sterilné, hydratačné a lubrikačné. …
9,18 €
7,89 €
Očné kvapky, ktoré obsahujú tekutý extrakt Helichrysum Italicum. Kvapky sú sterilné, hydratačné a lubrikačné. …
9,18 €
7,89 €
• Respiračné alergie: astma, alergická rinitída, Quinckeho edém.
Pomocný liek pri terapii akútnych svrbivých nemokvajúcich dermatitíd (ekzémov), urtikárií, poštípaní hmyzom a iných…
2,62 €
2,29 €
Krém na starostlivosť o suchú, svrbiacu a začervenanú pokožku. Obsahuje: upokojujúci licochalcon A dekandiol…
37,79 €
32,19 €
Očné kvapky na liečbu a prevenciu symptómov a príznakov alergických zápalov. Redukuje zápaly spojiviek vyvolané…
11,46 €
10,69 €
• Alergické alebo infekčné zápaly spojiviek. • Senná nádcha, záchvatovitá nádcha. • Virózy, osýpky. CHARAKTERISTICKÉ…
4,49 €
3,89 €
Liek je antialergikum a je určený na zmiernenie nosových a očných príznakov sezónnej a celoročnej alergickej nádchy a…
6,49 €
5,59 €
Liek je antialergikum a poskytuje úľavu pri ťažkostiach, ako je kýchanie, výtok a svrbenie nosa spojené s alergickou…
8,69 €
7,49 €
Denný hydratačný krém pre citlivú pleť. Prípravok okamžite hydratuje a upokojuje podráždenú pokožku. Výživná a bohatá…
29,69 €
od22,65 €
Sterilný roztok bez konzervačných látok, ktorý:  zvlhčuje povrch oka pri syndróme suchého oka, stabilizuje slzný film,…
19,59 €
16,69 €
- prípravok je určený na dennú hygienu nosa - uľahčuje vyčistenie nosových dutín, zbavuje ich hlienov a obnovuje…
9,68 €
8,29 €
KOŽNÉ ALERGIE: • Edémy, žihľavka, dermografizmus (doplnok: Apis, Urtica urens). • Quinkeho edém. • Erytémy. • Alergické…
Tekutý zásyp na podráždenú pokožku s chladivým účinkom.
7,29 €
6,29 €
Liek je dermálny (kožný) roztok, ktorý obsahuje liečivá oktenidíniumdichlorid a fenoxyetanol, ktoré majú antiseptické…
5,10 €
od4,86 €
Liek patrí do skupiny liekov nazývaných antihistaminiká a antialergiká. Azelastín, liečivo lieku, je látka blokujúca H1…
8,29 €
7,09 €
Pleťový krém, balenie s pumpičkou. Tvár, krk, očné okolie. Dospelí a deti. Pre reaktívnu, intolerantnú pleť a citlivú…
37,89 €
32,29 €
Nosový sprej s pantenolom a horčíkom  Zvlhčuje suchú nosovú sliznicu a chráni ju pred vysychaním.  Napomáha znižovať…
5,50 €
4,69 €
• Respiračné alergie: astma, alergická rinitída, Quinckeho edém.
5,09 €
4,39 €
Pomocný liek pri terapii akútnych svrbivých nemokvajúcich dermatitíd (ekzémov), urtikárií, poštípaní hmyzom a iných…
2,62 €
2,29 €
Dietetická potravina na osobitné medicínske účely určená: určená pre diétny režim pri poruchách trávenia a…
15,32 €
Zdravotnícka pomôcka vo forme krému. Určená na použitie ako mechanická ochrana kože. Účinok sa dosiahne prostredníctvom…
21,65 €
20,59 €
• Alergické alebo infekčné zápaly spojiviek. • Senná nádcha, záchvatovitá nádcha. • Virózy, osýpky. CHARAKTERISTICKÉ…
4,49 €
3,89 €

Facebook